Novinky

Jarné odporúčania pre zdravé obilniny bez tlaku burín

Zdieľať článok

S príchodom jari a miernejších teplôt nám polia začínajú postupne odkrývať skutočný stav v akom sa nachádzajú po zime. Správna diagnostika a následné cielené ošetrenia by mali byť základom pre úspešný pestovateľský rok. S analýzou porastov ozimných obilnín sme v našej spoločnosti začali už v januári odberom vzoriek časti rastlín na skorú diagnostiku patogénov nachádzajúcich sa v poraste. Dnes už vieme konkrétne povedať, v ktorej lokalite hrozí aké riziko s cieleným opatrením na jeho zníženie. V nasledujúcom období Vás pestovateľov budeme o skutočnom stave porastov informovať.

Aby obilniny nemuseli súťažiť s burinami o živiny, vodu či svetlo, odporúčame aplikáciu riešenia SUPERSSEL, ktoré sme v minulom roku zaradili do nášho portfólia. Spojenie účinných látok florasulam a metsulfuron-methyl vytvára synergickú kombináciu proti širokému spektru  dvojklíčnolistových burín vrátane lipkavca obyčajného.

Rassel 100 SC (florasulam) je prípravok vo forme suspenzného koncentrátu (SC) pre riedenie s vodou. Účinná látka florasulam inhibuje biosyntézu acetolaktánu ALS a blokuje syntézu aminokyselín s rozvetveným reťazcom. Výsledky účinku si viditeľné do niekoľkých dní. Florasulam okamžite zastavuje rast buriny, následne dochádza k farebným zmenám burín s následným odumretím. Pomer príjmu účinnej látky cez list a koreň je 95/5. V dávke 0,05 l/ha spoľahlivo kontroluje buriny ako hviezdica prostredná, mak vlčí, parumanček nevoňavý, lipkavec obyčajný, výmrv repky a ďalšie.

SUPERHERB 20 SG (metsulfuron-methyl) patrí do skupiny sulfonylmočovinových prípravkov dodávaných v SG formulácií granúl. Rovnako ako florasulam, patrí medzi inhibítory ALS. Po aplikácií je rast burín okamžite zastavený. Odumieranie a žltnutie rastlinných orgánov je  viditeľné už po niekoľkých dňoch. Pomer príjmu účinnej látky cez list a koreň je 60/40. Spoľahlivo kontroluje buriny ako fialka roľná, hviezdica prostredná, hluchavky, mak vlčí a ďalšie.

SUPERSSEL kontroluje široké spektrum burín. Má rýchly nástup účinku a ošetrovať je možné i za nízkych teplôt. Výhodou je i jeho cena. Aplikácia sa vykonáva na jar od štádia začiatku odnožovania, kedy sa buriny nachádzajú v ideálnej rastovej fáze 2-6 pravých listov. Teplotné rozpätie pre dosiahnutie optimálneho účinku je od 5 do 25 °C.

Pre dostatočnú penetráciu účinnej látky do pletív burín odporúčame pridať zmáčadlo ASYSTENT + 0,05 l/ha. Zmáčadlo Asystent+ považujeme za novinku v našom portfóliu i keď malé množstvo bolo uvedené v minulom roku. Nové 3-zložkové zmáčadlo kombinuje tri rôzne aktívne látky, ktoré zabezpečia dôkladné pokrytie ošetrovaných plodín, zlepšuje penetráciu, zvyšuje odolnosť voči zmývaniu a znižuje úlet postrekovej kvapaliny. Z uvedených dôvodov je možné zmáčadlo Asystent+ pridávať k herbicídnym, fungicídnym i insekticídnym aplikáciám.

Nové herbicídne riešenie, ktoré ponúkame pre ošetrenie obilnín je kombinácia účinných látok 2,4-D a florasulam.

Účinná látka 2,4-D obsiahnutá v prípravku STAPLER je ideálnou voľbou pre aplikáciu z dôvodu výskytu ťažšie ničiteľných burín ako sú pichliač roľný, ambrózia a pod. Disponuje širokou registráciou. Je vhodným TMix partnerom pre väčšinu herbicídnych prípravkov, avšak našim hlavným odporúčaním je spoločná aplikácia s prípravkom RASSEL 100 SC (florasulam). Aplikácia je možná od fázy 3 listov obilnín do konca odnožovania, prípade do vytvorenia prvého kolienka. Riešenie je súčasťou cenovo zvýhodnenej ponuky: STAPLER 10l + RASSEL 100 SC 1l.

Priebeh minuloročnej jesene bol priaznivý pre založenie porastov hustosiatych obilnín v správnom agrotechnickom termíne. To znamená, že väčšina porastov je kompletne zapojená s 2 a viac odnožami. Práve tento stav zdvíha varovný prst pred väčším zahustením a tým pádom i možným výskytom hubových chorôb ihneď po otvorení jarných prác. Preventívne aplikácie fungicídnych prípravkov v takýchto podmienkach získavajú na väčšej váhe. Po vypadnutí viacerých účinných látok nastala situácia kde chýba riešenie proti chorobám báz stebla. Jedným z riešením je účinná látka boscalid v prípravku ENTARGO s účinkom proti steblolamu. Toto riešenie nájdete v našej ponuke pod názvom BUKAT BÁZA, ktoré spája prípravky BUKAT 500 SC (tebuconazole) a ENTARGO (boscalid). V prehustených porastoch je predpoklad výskytu múčnatky. Riešením je prípravok RADIAL (fenpropidin), ktorý vykazuje preventívnu, kuratívnu a eredikatívnu účinnosť voči tejto chorobe.

Každý rok sa snažíme prinášať inovatívne ošetrenia, na ktoré sa môžete spoľahnúť nie len z hľadiska ich účinku, ale i ceny. Preto neprehliadnite našu cenovo zvýhodnenú ponuku ošetrení, ktorú nájdete na našom webe, alebo kontaktujte našich obchodných zástupcov (www.belbaplus.sk).